Shkëndija U19 eliminon Vardarin, kualifikohet për në gjysmëfinale të Kupës

Shkëndija U19 është kualifikuar për në ndeshjet gjysmëfinale të Kupës së Maqedonisë në kategori të juniorëve, pasi në çerekfinale eliminoi Vardarin. Skuadrës tetovare në këtë ndeshje u mjaftoi barazimi 1:1 për të nxjerë jashta garave rivalin, pasi takimi i parë në Shkup ishte mbyllur me shifrat 3:3 dhe Shkëndija kalon më tej falë më shumë golave të shënuar në terren mysafir.

Djemtë e trajnerit Bekim Osmani të vetëdijshëm për vlerën e ndeshjes dhe faktit që kishin rezultat të favorshëm nga ndeshja e parë menaxhuan si duhet përballjen dhe kishin kontroll të lojës. Edhe pse kishin në favor edhe rezultatin e fillimit 0:0, megjithatë shpresat kuqezi nuk donin të rrezikojnë dhe në minutën e 22-të me anë të Arbin Zejnullait gjetën golin e epërsisë për 1:0.

Në pjesën e dytë Vardari u mundua të rikthehet, mirëpo e tëra që arritën të bëjnë ishte goli i barazimit nga futbollisti shqiptarë, Jakup Berisha në minutën e 58-të. Deri në fund nuk pati ndryshim dhe kualifikimit në gjysmëfinale i’u gëzuan shpresat e Shkëndijës. Kujtojmë se përveç gjeneratës U19, në gjysmëfinale të Kupës në kategoritë e tyre janë kualifikuar edhe gjeneratat U17 dhe U16, ndërsa të enjten Shkëndija U18 luan takimin e kthimit në Shkup me Vardarin.

Shkëndija në ndeshjen e parë të zhvilluar në Tetovë kishte shënuar fitore me rezultatin 2:1.